Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yol el hijyeni

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yol el hijyeni

ABONE OL
Mayıs 6, 2023 20:12
Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yol el hijyeni
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yol el hijyeni

DİYARBAKIR – İnsanların enfeksiyon hastalıklarından korunmalarında en etkili yollardan birinin el hijyeninin olduğunu belirten Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Neslihan Altın, “Çocukluk çağından başlayarak el hijyenine dikkat edersek, enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını önlemiş oluruz” dedi.

Diyarbakır Memorial Hastanesi‘nde Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Neslihan Altın, insan vücudunda oluşan enfeksiyon hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri olan el hijyeni hakkında bilgilendirmede bulundu.

Doğru ve zamanında el yıkamanın, enfeksiyonlardan korunma ve yayılmasını önleme konusunda son derece önemli olduğunu dile getiren Altın, “Enfeksiyon önlemlerinde en önemli amacımız her zaman el hijyenimiz olmuştur. Bizler yetişkinler olarak bunlara belki dikkat ediyor olabiliriz. Ama genel olarak bunu çocukluk çağında yetiştirerek yaptığımız kanaatindeyiz. Çocukluk çağından doğru olan yöntemleri öğrenirsek eğer, ilerleyen süreçlerde her zaman doğru olan yöntemi uygularız ve hiçbir şekilde el hijyeninden kaynaklı enfeksiyonların bulaşmasını sağlamamış oluruz” ifadelerinde bulundu.

Ellerin herhangi bir yere değmesiyle bakterilerin bulaş söz konusu olduğunu söyleyen Altın, “Özellikle enfeksiyonların bulaşmasında el hijyeni bizler için çok önemlidir. Bulaşıcı hastalıklar zaten en çok ortama yayılan bakteri ve virüslerin temasının sonrasında kendi el floramız ile ağzımıza ve burnumuza yaydıktan sonra yayılan hastalıklardır. El hijyenimizi sağladığımız takdirde bu tarz hastalıkların önemli derecede önüne geçip bulaş yolunu engellemiş oluyoruz. Bunu sadece hastalık açısından değil, bir kültür olarak yapmamız gerekiyor. Elimizi herhangi bir yere dokundurduktan sonra bakterilerin ellerimize bulaşması söz konusu olabiliyor. Bizim bu bakterileri geriye kalan vücut floramıza yayılmamasını engellemek yapmamız gereken en önemli şey ellerimizi yıkamaktır. Çünkü biz temas ettikten sonra ellerimizi yıkayıp vücudumuza temas ettiğimizde bulaşı engellemiş oluruz. Ama ellerimizi yıkamadan ağzımıza, yüzümüze, gözümüze bu bakterileri bulaştırdığımızda bütün hastalıkları yaygınlaştırılmış hale getirip bir epidemiyolojik problem haline getirebiliyoruz. Bu yüzden el hijyeni bizler için çok önemlidir” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammet Hüseyin İçli – Sağlık

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.