JEOLOJİ MÜHENDİSİ AYSUN AYKAN; MARMARA DEPREMİ 28 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEYECEK!

JEOLOJİ MÜHENDİSİ AYSUN AYKAN; MARMARA DEPREMİ 28 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEYECEK!

ABONE OL
Ekim 2, 2023 08:34
JEOLOJİ MÜHENDİSİ AYSUN AYKAN; MARMARA DEPREMİ 28 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEYECEK!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FAY HATLARINA BİNA YAPILMAMALI!

Balıkesir-Susurluk’ta düzenlenen Deprem Sempozyumunda konuşan Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan; Büyük Marmara Depremi için Risk Yönetimi Planı Yapılmalı!

Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan; Beklenen Marmara depreminin ülkemizde büyük yıkım yaratacağını ve zararı en aza indirmek için afet öncesi risk yönetiminin doğru yapılması gerektiğini vurguladı.
Türkiye deprem ülkesidir; Dünyanın en aktif tektonik kuşaklarından olan Alp-Himalaya Deprem kuşağı üzerinde bulunuyor; bu yüzden zaman zaman deprem haberlerini duymamız çok normal. Ülkemizde 24 kentimizin, 110 ilçemizin, 500’ü aşkın mahalle, 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üreten fay zonları üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Bu fayların sakınım bandı üzerinde 100.000’e yakın bina bulunduğu ve bir milyona yakın insanımızın da bu binalarda yaşadığı düşünüldüğünde, ülkemiz ve ülke insanımızın karşı karşıya kaldığı risklerin ne derece büyük olduğu, yaşadığımız son depremle gözler önüne serilmektedir.
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçesi merkezli Mw=7.7 ve Mw=7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremler ile Türkiye, çok büyük felaket yaşadı. Bu depremler Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 kentimizi yerle bir etti. Son 100 yıldaki en büyük depremi yaşadık ve maalesef oldukça büyük bir hasar yarattı. 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri’nden ders almamız gerekiyor. Çünkü böyle büyük depremler ülkemizde yine olacak. Dolayısıyla bu depremden ders çıkarırsak belki risk yönetimini daha iyi yapabiliriz.

MARMARA DENİZİ DEPREMİ İLE TÜRKİYE’DE BÜYÜK YIKIM OLUR!
Marmara Denizi içinden geçen kuzey koldaki deprem dağılımları ise en son depremlerin 1509 ve 1766 yılında gerçekleştiğini, 200–250 yıllık dönüş periyotları olduğu düşünüldüğünde bu alanın bir sismik boşluk olduğu yani kırılma zamanı geldiğini göstermektedir; Her an beklediğimiz Büyük Marmara Depremi meydana gelebilir! Yapılan çalışmalara göre Marmara Denizi’nde mutlaka 7’nin üzerinde maksimum 7.6 büyüklükte bir deprem olacak, Burada olacak büyük bir depremden, Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm iller; İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ ağır bir şekilde etkilenecektir Ülkemiz Kahramanmaraş Depremi ile çok büyük yıkım yaşadı, ardından Marmara Denizinde olacak bir depreme hazırlıksız yakalandığımız bir durumda ise; Marmara Bölgesi’nde yaklaşık 28 – 30 milyonluk bir nüfus var, Sanayi, tarihsel birikim, limanlar, mühendislik yapıları bakımından en yoğun olan bir bölgemiz olduğunuda gözönünde bulundurduğumuzda buradaki bir deprem ile Türkiye’de büyük yıkım olur, ülkemiz bu durumu kaldıramaz; bu yüzden gerekli tedbirlerimizi biran önce almamız ve eksiklerimizi tamamlamamız gerekiyor; deprem öncesi risk yönetiminin doğru yapılması gerekiyor!
Kentsel Dönüşüm çalışmalarına hız vermemiz gerekiyor!
Riskli binalar tespit edilmeli, güçlendirilmeli yada kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmelidir! Fay hattı üzerine yapı yapılmamalı!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.