YELKENLER TAVUKÇULUK FİRMASININ FAALİYETLERİ…BURAK YILMAZ ANLATTI…

YELKENLER TAVUKÇULUK FİRMASININ FAALİYETLERİ…BURAK YILMAZ ANLATTI…

ABONE OL
Eylül 20, 2023 08:13
YELKENLER TAVUKÇULUK FİRMASININ FAALİYETLERİ…BURAK YILMAZ ANLATTI…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konuğumuz ihracat ve operasyon müdürü Burak Yılmaz bize Kendinizden bahseder misiniz? Bursa’da yaşıyorum, 39 yaşındayım, yaklaşık 13 senedir de ihracat işiyle uğraşmaktayım. Tavukçuluk sektöründe mütercin tercümanlık bölümünü bitirdikten sonra kendimi ihracat alanında geliştirmek istedim ve bu alana geçtim daha önceden de farklı sektörlerde faaliyet göstermişliğim de var daha sonra bu sektöre devam etmeye karar verdim. Teşekkür ederim.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce Mesleğimi icra ettim. Kısa bir süre daha sonra Kendimi daha farklı alanlarda geliştirmek istediğim için ihracat alanına yöneldim ama çok faydasını gördünüz Tabi ki hatta evet Evrensel Yani şöyle benim en azından dönemimde iyi bir İngilizce ya da iyi bir Yabancı dilde sahip olmak yeterliydi. Ama şu anda Tabi arkamızdan gelen genç kuşaklar için birden fazla dili olması daha önemli.

Şöyle izah edeyim; Biz yumurta tavuğu üretiyoruz, O yüzden bunun pazarı farklı Afrika ülkeleriyle çalışmaktayız. Afrika’nın da bazı bölgelerinde çalışıyoruz öyle düzelteyim bu yüzden pazarlarla veya müşterilerle alakalı görüşmelerimizi sadece fuarlar vasıtasıyla yapabiliyoruz, uluslararası var bunlar müşterilerimizi veya bağlantılarımızı bu farlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Onun dışında bu pazar ya da ürünlerle alakalı değişiklik ya da yenilik yapmak istediğimiz zaman yine fuarlarla bunların üstesinden geliyoruz.

Yani şöyle birkaç Örnek vermek gerekirse Angola Demokratik Kongo Cumhuriyeti Kongo Bunlar başlayacağı ihracat yaptığımız ülkeler evet bu tavuklar hakkında biraz daha detaylı bilgi vereyim şimdi bizim bu sattığımız ya da ürettiğimiz tavuklar yumurta tavuğu diye geçiyor halk dilinde biz buna yumurtadan artık kesilmeye başlayan yani randımana düşmeye başlayan tavukların bize gelip bizim tarafımızdan kesilip ihracata hazır şekilde gelmesi ile gerçekleşmektedir o yüzden çok fazla hani Yurt içinde ya da  Özellikle de Batı bölgesine çok fazla yani duymanız ya da duyacağınız bir ürün değil açıkçası

firmamız hakkında şöyle anlatayım çok eski bir firma köklü bir firma üçüncü kuşak Evet genç kadromuz yaklaşık 250 kişilik bir kadromuz var Beyaz ve mavka Yaklaşık 15 ila 20 yıldır da bu alanda ihracat alanında Faaliyet gösteriyoruz daha önceden yurt içi ve yakın Türkiye cumhuriyetlerle bir bağlantısı olduğunu söylemişlerdi ben işe başladığımda Daha sonra ben benimle beraber ihracat alanında daha farklı bir noktaya geldik teşekkürler umuyoruz.

Peki sizin en önde gelen özellikleriniz nelerdir? soru kişiselse şöyle Eğer şirketle alakalı sorduysanız soruyu şöyle izah edeyim Şimdi öncelikle Kişinin kendini çok iyi tanıması gerekiyor Ben tercümanlık mezunuyum ama dilimin iyi olduğunu ya da dilimi daha iyi geliştirerek daha farklı yerlere gelebilir miyim diye bununla alakalı çalışma hayatımın içindeyken bununla alakalı çalışmalar yaptım fikir edindiğim insanlarla görüştüm kısmi olsa olsa da fuarlara uzaktan bağlandım baktım neler yapılıyor ve bu alana geçtim Ee bizi ya da beni diğerlerinden ayıran Aslında çok farklı bir şeyimiz yok ihracat gene olarak aynı sadece evrak kısmı farklı olabilir ya da ülkeye ya da portföy farklı olabilir Ama genel olarak aslında aynı buradaki önemli faktör İyi bir iletişim çok iyi seviyede bir yabancı değil kategorize etmiyorum dedi başka dillerde olabilir

çok önemli Evet peki Geleceğe dair firmanızın ve sizin vizyonunuzdan hedeflerinizden bahseder misiniz? Nesrin Hanım şirketimiz sürekli kendini yeniliyor bizim gibi ya da bizim alandaki sektörlerde kendinize ancak ürün portföyünüzü ya da ürün çeşitliliğinizi arttırarak ilerleyebilirsiniz Bu da müşterinin talebiyle olmakta ve sürekli olarak da bunu takip ediyoruz Çünkü bu sene sattığınız bir ürün önümüzdeki sene Tamam satabiliyor ama ürün düşebiliyor satışları O yüzden bununla alakalı müşterilerle sürekli bağlantıda kalıp onların talepleri doğrultusunda kendimizi ve ürünlerimizi yenilemeye devam ediyoruz şirketimizin birinci şeyi bu amacı bu çok önemli tabii ki çağımızda her geçen gün yeni bir metot geliştiriliyor trendler değişiyor bunları takip etmek uygulamak müşterinin hizmetine sunmak son derece önemli gerçekten Peki kimler bu mesleği yapabilir hangi özelliklere sahip olmak gerekir sizin ekibinizde yer almak isteyecek kişilere tavsiyeleriniz nelerdir Şimdi şöyle benim yanımda alımda veya benim ekibimde çok gerçekten iyi güzel kalpli insanlar çalıştı ama benim bizden sonraki gelecek ya da bizim gibi bu işi yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem birinci koşul çok iyi bir iletişim dili olması gerekiyor Yani bunun yanında Tabii ki yabancı dili olmak zorunda birden fazla İngilizcenin yanında Fransızca Rusça ya da başka dillerde Az önce sizin belirttiğiniz gibi bulunduğu ya da satış yaptığı bölgeye göre bir yabancı dilin olması çok önemli Bunun dışında bunları bildikten sonra zaten işi öğrenmek çok daha kolaylaşıyor çok zor değil yani bir ama temel olacak tabii ki kim onun üzerine inşa edilecek durumlar çok güzel sizinle sohbet çok keyifliydi Teşekkür ederim programın sonuna geldik son olarak izleyicilerimize iletmek İstediğiniz bir mesajınız var mı mesajım ihracat Bir ülkenin benim için kalbi atardamarı o yüzden izleyicilere mümkün olduğunca Bu ülkenin geleceği için yeni kuşakların geleceği için ihracata yönelmelerini tavsiye ederim.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.